
Јавни позив за избор стамбених заједница – кандидата за енергетску санацију стамбених и стамбено пословних зграда прикључених на систем даљинског грејања
јануар 23, 2024
Уређење зелене површине код тзв „Спрајтовог“ игралишта
март 26, 2024У Привредној комори Србије (ПКС) одржане су две панел дискусије посвећене зеленој трансформацији у Србији, одрживом пословању и ESG-у, приступу зеленом новцу, вези дигиталне и зелене трансформације којима је присуствовала помоћница градоначелика за заштиту животне средине, Марјана Петронијевић.
Отварајући скуп, Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке, анализе, услуге и интернационализацију ПКС, нагласио је да је 2024. година зелених трансформација и тема које се везују за ову област. – Трудимо се да будемо у току са свим трендовима, данас је фокус тема финансирања зелене трансформације, начини и модели како је то могуће учинити. Веома је важно разумети где се преплићу дигитална и зелена трансформација. Зелена трансформација је комплексна, али дигитална може да убрза зелену и учини је прихватљивијом, пре свега за оне компаније које то виде као оптерећење – оценио је Весовић. Када говоримо о зеленој, важно је размишљати и о енергетској трансформацији, која је предуслов да би српска екомонија за 10 година постала зелена и блиска европској економији, додао је Весовић.
Извршни директор за инвестиције у SDG Impact Japan Саша Бешлић, рекао је да су овакве дискусије у ПКС практична помоћ српским компанијама, које не послују само у Србији.
– Желимо да донесемо практична решења која ће омогућити компанијама да буду успешне у пословању, с обзиром на то да регулатива ЕУ, што се тиче заштите природе, климатских промена постаје све оштрија, поготово за земље ван ЕУ. Ово је један велики ризик, али и велика могућност – истакао је Бешлић.
Истичући да је тема зелене транзицијe међу приоритетима у Комори, Радман Шелмић, саветник председника ПКС за зелену и циркуларну економију, подсетио је да је у новембру организована прва радионицу на тему зелених корпоративних обвезница.
– ПКС је урадила прави серијал обука у Србији на важне теме као што су ESG извештавање и стандарди пословања и поготово СBAM – Европска директива о прекограничној трговини угљеником, јер то су горуће теме за наше компаније – објаснио је Шелмић и најавио низ будућих активности и пројеката посвећених овим темама.
Експерти из различитих земаља, делећи своја искуства на скупу у ПКС, показали су на који начин софтвер може да допринесе српским компанијама да буду успешне, профитабилне, као и како да освајају нова светска тржишта.
Поменуте панел дискусије организовали су ПКС и компанија ESG Advisory SEE, уз подршку Немачке развојне сарадње ГИЗ.