
Обавештење о јавном увиду, презентацији и расправи – “ Патрикс “ Д.О.О.
фебруар 4, 2020Одржана јавна расправа и презентација на студију о процени утицаја на животну средину( Аутопут Појате – Прељина, деоница Мрчајевци- Прељина)
фебруар 14, 2020БЕОГРАД/ЧАЧАК, 11. фебруар 2020. (МНА) – Помоћник градоначелника Чачка Мирјана Ђоковић, изјавила је да се од 01. марта 2019. године, локалне самоуправе сусрећу са проблемом немогућности наплате еколошке таксе, чиме је и мање средстава у буџету.
Говорећи на јавном слушању Одбора за заштиту животне средине Народне скупштине, она је позвала ресорног министра да ургира како би се што пре израдила апликација на основу које ће се вршити наплата еколошке таксе код правних лица.
“Сви ми добро знамо на нивоу локалних самоуправа као и наше увежене колеге из престонице шта ми то треба да урадимо како да појачамо мониторинг, како да појачам број мерних места, које то зелене активности треба да предузмемо, али просто немамо довољно новца за то”, рекла је Ђоковић.
Ђоковић је навела да је у току једне године за еколошке активности, на располагању имала између 32 и 36.000.000 динара.
“Имали смо јако високу реализацију негде од 90 до 95 одсто и поносна сам на тај проценат реализације, али сам захвална граду Чачку који је од 1. марта интервенисао и платио све оне активности на коју је ресорно министарство дала сагласност”, обаснила је она.
Она је подсетила да је у плану рекултивација санитарне депоније Прелици и да ће бити међу првим у Србији која ће бити затворено, додајући да се ради и на пројекту изградње фабрике за отпадне воде.
Ђоковић је на скупу замолила министра заштитне животне средине Горана Тривана, да се што пре крене са реализацијом одлуке владе, а која се односи на наплату еколошких такси код правних лица.
“Смисао ове уредбе јесте да се оснаже наши локални буџети, у области екологије, да бисмо могли да спроведемо ваљане тендере и да извршимо све оне активности које смо планирали. Мој буџет за 2020. је 41.000.000 динара и упућен је ресорном министарству на сагласност. Мени су везане руке, не само мени, свим мојим колегама из свих локалних самоуправа како ћемо спровести наше програме”, истакла је Ђоковић.
Сматра да је важно да се ради брзо и да сви буду на истом задатку.
“Знамо ми како ћемо решити и квалитет ваздуха, пешачке зоне и уредити бициклистичке стазе… Мислим да ће ова уредба утростручити наше локалне буџете”, закључила је Ђоковић.
Преузето са MNA