„Наша шума , наша брига“, садња у МЗ Лугови
децембар 19, 2019Посета ученика Прехрамбено- угоститељске школе Градској управи града Чачка
децембар 24, 2019Данас је у просторијама Основне школе “ Танаско Рајић“ у Чачку одржана конференција поводом завршетка акције „Наша шума , наша брига“ за 2019. годину.
Присутнима су се обратили Мирјана Ђоковић- помоћник градоначелника за екологију и заштиту животне средине града Чачка , Александра Стругар испред покрета “ Горани Чачка“, и директор ЈКП „Градско зеленило“ Драган Николић.
Директор ЈКП “Градско зеленило” Драган Николић подсетио је да је пројекат “Наша шума – наша брига” , започео у јануару 2019. године, кроз бројне активности током године ушао је у своју завршницу.
Николић је нагласио да је у првом и другом делу године када вегетација није активна вршена садња, а промонтивне активности су рађене у међупериоду. Према његовим речима општи циљ самог пројекта је повећање свести становништва града Чачка о значају шума кроз едукативне активности и оснивање Покрета горана у Чачку.
Када говоримо о резултатима пројекта ’Наша шума – наша брига’ посађено је 1000 нових стабала на територији града и то јаревика, топола, црвенолисна шљива, ситнолисна липа и граб. Одржана су четири предавања уз присуство 300 ученика школског и предшколског узраста, одштампано је и подељено 400 летака, 30 плаката и 300 мајица и извршена анкета грађана“, казао је директор ЈКП “Градско зеленило”.Он је истакао да је садња дрвећа вршена у две фазе.
У првој фази дрвеће је сађено на локацијама: Љубић кеј, Коњевићи, Прељина, Храм Успења Пресвете Богородице у Улици Стефана Првовенчаног, у простору испред цркве Свете Марине у Атеници, Малој Колонији, Слатини, МЗ Парк“, прецизирао је Николић..
У другој фази пројекта дрвеће је сађено на Шебечком гробљу, Бресници, Градском бедему, код ЈКП „Водовод”, у Улици Кнеза Васе Поповића, Скадарској улици и на Спомен парку.
Испред Покрета горана града Чачка присутнима се обратила Александра Стругар која се захвалила колективу ОШ „Танаско Рајић” који им је поново отворио врата јер је према њеним речима у овој школи све почело.
„Ово је била једна од најактивнијих школа током трајања овог пројекта. Сувишно је рећи да су они више пута учествовали у акцијама и да су увек били ту да нам отворе своја врата”, рекла је Стругар.
Према њеним речима Покрет горана града Чачка основан је 1. фебруара 2019. године са намером и циљем да подигне свест о значају шума и еколошког образовања.
„Одлучили смо се да еколошко образовање поченемо прво у школама, зато што наша деца јако мало знања доносе из куће из области екологије. Углавном та знања стичу у образовним установама, институцијама и вртићима. Нама је био циљ да у овај пројекат укључимо децу и младе и да еколошка правила постану саставни део њиховог живота”, рекла је Стугар.
Она наводи да се њиховој акцији прво прикључила ОШ „Танаско Рајић”, затим Музичка школа, а касније и све остале образовно васпитне институције.
„Ученици су имали прилику да у нашим акцијама поред теоретских знања стекну и практична која ће им свакако сутра у свакодневном животу требати”, навела је Стругар додајући да су у марку акцији придружили и школу за основно и средње образовање „1. новембар”.
„Прикључивање школе нам је била јединствена прилика да обележимо дан особа са Дауновим синдромом и Дан шума, тако да смо имали акцију на градском тргу када смо могли да све заинтересоване грађане упознамо са овим пројектом, циљем и са резултатима које очекујемо на крају”, рекла је Стугар.
Она истиче да су у оквиру пројекта имали прилику да размене искуства са колегама из Словеније.
Помоћница градоначелника Чачка Мирјана Ђоковић истакла је да је импресионирана оним што урађено на терену.
„Кроз буџетску годину имала сам прилику да пратим све те активности које су се дешавале на терену. Моја одлука је била да када год ми време дозвољава да будем на свим тим акцијама. Сада се завршава пројекат за ову годину, поносна сам на нових 1000 стабала у нашем граду. Ми смо на предходним сајмовима наступали под слоганом „Чачак зелени град”, „Чачак паметан град”, „Чачак модеран град”, „За природу заједно”, али ништа не би постигли од тога да нисмо радили овај пројекат. Велика амбиција градског руководства је да Чачак оплеменимо са што више стабала”, рекла је Ђоковић.
„Најважнија ствар код пројекта је да он заживи и да траје. У 2020. години ми настављамо са пројектом ’Наша шума – наша брига’, и у тој фази морамо да зановимо нешто од опреме. У плану је да купимо цистерну како бисмо могли да заливамо саднице. Амбиција је да озбиљно улажемо у ’Градско зеленило’ и друго комунално предузеће где имамо одређене резултате”, рекла је Ђоковић.
Она је нагласила да град успешно реализује и републичке пројекте као што су рекултивацаија депоније Прелићи, израда пројеката за будуће постројење за отпадне воде као и да се предано ради на пројекту везаном за измуљавање језера Међувршје.
На данашњој конференцији присутни су били ученици Основне школе “ Танаско Рајић“, представник групе за заштиту животне средине града Чачка, и представници ЈКП “ Градско Зеленило“ Чачак.
Пројекат “ Наша шума , наша брига“ реализован је у периоду јануар- децембар 2019.
Постигугнти циљеви овог пројекта су :
– заштита и унапређење шума, подизање заштитних појасева и зелених површина.
-развој и промовисање волонтеризма и организовање волонтерских активности, кампова и размена волонтера
-Промовисање позитивних друштвених вредности, самог „ Покрета горана“ и његових циљева путем акција, кампања, медијских наступа, јавних догађаја и активности на локалном и међународном нивоу
ЈКП „ Градско зеленило“, као носилац пројекта, имао је организациону и стручну улогу у реализацaцији.
део текста преузет са портала infosvetionik.rs