
Шведска помоћ Србији у заштити животне средине
април 23, 2018
Пројекат Градског зеленика КОТАО НА БИОМАСУ
април 25, 2018На основу члана 100. став 4. Закона о заштити животне средине („Сл.гласник РС“, бр. 135/2004, 36/2009, 36/2009 – др.закон, 72/2009– др.закон, 43/2011-одлука УС и 14/2016), члана 7. став 1. Одлуке о буџетском Фонду за заштиту животне средине града Чачка („Сл. лист града Чачка“ бр. 21/2009) и члана 63. Статута града Чачка („Сл.лист града Чачка“ бр.3/2008, 8/2013, 22/2013,15/2015 и 26/2016),
Скупштина града Чачка на седници одржаној _______________2018. године, по претходно прибављеној сагласности Министарства заштите животне средине бр.______________од ___________године, донела је
ПРОГРАМ
КОРИШЋЕЊА СРЕДСТАВА БУЏЕТСКОГ ФОНДА ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ ГРАДА ЧАЧКА У 2018. ГОДИНИ
Члан 1.
Овим Програмом утврђује се коришћење средстава Буџетског фонда за заштиту животне средине града Чачка у 2018.години.
Средства фонда у износу од 36 835 000,00 динара оствариће се од накнаде за заштиту и унапређење животне средине која се наплаћује по Одлуци о накнади за заштиту и унапређење животне средине града Чачка („Сл. лист града Чачка“ бр. 9/2010 и 16/2011) и дела средстава по основу накнада за загађивање животнe срединe које се наплаћују на основу Закона о заштити животне средине.
Средства ће се користити за следеће намене:
1.Програми праћења квалитета елемената животне средине (мониторинг)
3 215 000,00 динара
Средства ће се користити на основу годишњих програма мониторинга донетих у складу са Законом о заштити животне средине и посебним законима. Планира се финансирање:
-Програма праћења квалитета ваздуха,
-Програма праћења квалитета површинских вода,
-Програма праћења концентрације алергеног полена,
-Програма праћења нивоа буке у животној средини,
-Програма праћења квалитета земљишта.
За реализацију наведених програма закључиће се уговори са овлашћеним стручним организацијама, у складу са законом.
Резултати мониторинга биће објављени на сајту Града Чачка и еколошком порталу Града Чачка
- Учешће на сајму екологије и енергетике
400 000,00 динара
Сајам екологије и енергетике, који се током трећег квартала сваке године одржава на Београдском сајму, је манифестација са међународним учешћем. Учешће на овој манифестацији је значајно због размене искустава са другим локалним самоуправама и остваривања контаката са институцијама, компанијама и донаторима из области енергетике и заштите животне средине.
- Програм заштите и развоја заштићених природних добара на територији Града Чачка
200 000,00 динара
Актима Скупштине града, односно општине Чачак, споменици природе “Гојковића липа“, „Фикус“ и „Стабла Чачка“ су стављени под заштиту.
Активности на заштити, уређењу и унапређењу ових заштићених природних добара реализоваће се на основу годишњих програма управљања донетих од стране управљача у складу са законом.
- Образовне активности и јачање свести о потреби заштите животне средине
3 300 000,00 динара
Еколошко образовање треба да пружи знања о основним еколошким питањима савременог друштва, развије критички став према деградацији животне средине и укаже на неопходност очувања животне средине и рационално коришћење природних ресурса. У овом процесу најзначајнију улогу имају образовне установе на свим нивоима, због чега ће град Чачак финансирати:
–припрему и реализацију активности из области заштите животне средине у основним и средњим школама,
-припрему и реализацију активности из области заштите животне средине у предшколским установама,
–реализацију пројекта “Еколошки лист“ у који ће бити укључене све школе са територије града Чачка.
- Подршка у реализацији пројеката из области заштите животне средине поднетих од стране грађана са територије града Чачка
800 000,00 динара
Национални програм заштите животне средине Републике Србије као једну од приоритетних активности дефинише интензиван рад на подизању свести и развијању еколошке културе. У складу са Правилником о критеријумима и поступку доделе средстава удружењима за реализовање програма од јавног интереса („Сл. лист града Чачка“ бр. 2/2010 и 1/2011) биће расписан и спроведен јавни конкурс за доделу планираних средстава којима ће се суфинансирати програми и пројекти из области заштите животне средине који се односе на популаризацију, подстицање, усмеравање и јачање свести о значају заштите животне средине (предавања, скупови, трибине, брошуре, кампови, радионице, озелењавање и др.), као и друге активности сличних садржаја.
- Информисање и објављивање података о стању и квалитету животне средине
400 000,00 динара
У циљу редовног, благовременог, потпуног и објективног обавештавања јавности о стању животне средине, јавности рада и јачања свести о значају животне средине, предвиђено је креирање еколошког портала на коме ће се објављивати информације из ове области. За реализацију ове програмске активности закључиће се уговор у складу са законом.
- Примена мера енергетске ефикасности
2 200 000,00 динара
Један од највећих проблема везаних за рационално коришћење енергије је непостојање термичке изолације објеката, услед чега се јављају велики губици енергије. Град Чачак ће финансирати примену мера енергетске ефикасности на објекту ОШ „Бранислав Петровић“ у Слатини и објекту Инфо центра у Овчар Бањи.
- Подршка примарној селекцији отпада на територији града Чачка,
11 800 000,00 динара
Град Чачак је успоставио систем примарне селекције отпада на 65% своје територије, а намерава да у току ове године, кроз ресор заштите животне средине овај проценат повећа.
Планиране су следеће активности:
– увођење и оптимизовање примарне селекције на територији града Чачка,
– изградња рециклажних острва на сеоском подручју.
Наведене активности ће реализовати ЈКП „Комуналац“ Чачак, које је град Чачак основао ради обављања комуналних делатности управљања комуналним отпадом.
- Пројекат рационалног одрживог коришћења отпадне биомасе као обновљивог извора енергије у развоју локалне заједнице града Чачка
14 520 000,00 динара
Овим пројектом планира се изградња компостане на локацији ЈКП „Градско зеленило“ Чачак. Компостирањем отпадне дрвне и биљне биомасе смањиће се количина отпада која се одлаже на депонију и добити квалитетно органско ђубриво. Истовремено, енергетски потенцијал биомасе ће се искористити за добијање топлотне енергије. Планиране су следеће активности:
-ангажовање ментора на пројекту,
-изградња објекта за компостирање,
-набавка радне машине и опреме за компостану,
-набавка микробиолошких препарата за компостирање,
-уградња система за грејање у пластенику и радионици у оквиру ЈКП „Градско зеленило“,
-сагледавање примера добре праксе у компостирању.
Члан 2.
Овај Програм објавити у „Службеном листу града Чачка“
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Правни основ за доношење Програма је члан 100. став 4. Закона о заштити животне средине („Сл.гласник РС“, бр. 135/2004, 36/2009, 36/2009 – др.закон, 72/2009– др.закон, 43/2011-одлука УС и 14/2016), члан 7. став 1. Одлуке о буџетском Фонду за заштиту животне средине града Чачка („Сл. лист града Чачка“ бр 21/2009) и члан 63. Статута града Чачка („Сл.лист града Чачка“ бр.3/2008, 8/2013, 22/2013, 15/2015 и 26/2016).
Одредбама члана 100. став 4. Закона о заштити животне средине прописано је да се средства буџетског фонда користе на основу утврђеног програма коришћења средстава буџетског фонда који доноси надлежни орган аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе.
Одредбама члана 7. став 1. Одлуке о буџетском фонду за заштиту животне средине града Чачка предвиђено је да се средства Фонда користе се у складу са програмом коришћења средстава Фонда, који доноси Скупштина града Чачка, за сваку годину посебно.
Програм коришћења средстава буџетског фонда за заштиту животне средине града Чачка за 2018.годину ће се реализовати кроз следеће планиране активности:
– редовну контролу квалитета животне средине која је законска обавеза,
– учешће на сајму екологије и енергетике који промовише град Чачак као еколошки савестан град и омогућава размену знања и искустава са другим субјектима из области заштите животне средине, као и приступ новим сазнањима и достигнућима из области заштите животне средине,
– заштиту споменика природе као обавезу очувања природних вредности за будуће генерације и основ за подизање туристичке понуде на територији града Чачка,
– процес ширења едукације становништва, посебно деце и омладине је веома важан за успешно очување животне средине. Две предшколске установе, основне и средње школе активно су укључене у све врсте еколошких едукација. У овој години наставиће се са ширењем процеса едукације у свим областима заштите животне средине,
-највећи допринос у решавању проблема заштите и унапређења животне средине могу дати људи који се налазе директно суочени са последицама нарушавања животне средине. Зато посебну пажњу треба обратити на удружења која се баве очувањем природе,
– примену мера енергетске ефикасности на објекту основне школе „Бранислав Петровић“ Слатина и објекту Инфо центра у Овчар Бањи. Очекује се да ће ове активности обезбедити значајне дугорочне економске уштеде у коришћењу енергената,
-активности које имају за циљ унапређење система управљања отпадом, смањење количине отпада који се одлаже, поновну употребу и рециклажу отпада,
-јавно информисање и популаризацију заштите животне средине.
Начелник управе,
Весна Дмитрић, дипл. правник
Помоћник градоначелника града Чачка
за област заштите животне средине
Мирјана Ђоковић