
Отворена трансфер станица и Центар за рециклажни отпад у Чачку
март 1, 2016
Рециклажна острва у приградским и сеоским месним заједницама
јул 28, 2017НАЈВИШЕ НОВЦА ЗА ПРОЈЕКТЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ
Средства буџетског фонда за заштиту животне средине Града Чачка за 2017. годину пројектована су у износу од 42,7 милиона динара. Према усвојеном програму коришћења ових средстава, највише новца ће бити утрошено за реализацију пројеката повећања енергетске ефикасности и развој коришћења обновљивих извора енергије (17,3 милиона динара). Значајна средства су издвојена и за подршку примарној селекцији отпада, повећање зелених површина, као и санацију несанитарне депоније „Прелићи“.
– Један од највећих проблема Града Чачка је велики буџетски дефицит у области енергетике. Оно што тренутно може да се уради је инсталирање опреме која омогућује значајне устеде приликом потрошње енергената и уједно смањује њихов негативан утицај на животну средину. Подизање нивоа енергетске ефикасности и искоришћења обновљивих извора енергије је стратешки циљ Владе Републике Србије као потписника Кјото протокола, према коме се наша држава обавезује на смањење емисије штетних гасова. У сладу са тим, у буџетском фонду за заштиту животне средине определилили смо средства за замену старе котларнице на лож уље новом на гас – за Основну школу „Вук Караџић“, Техничку и Музичку школу. Такође, обезбеђена су средства и за примену мера које ће повећати степен енергетске ефикасности на објекту Опште болнице – истиче Мирјана Ђоковић, помоћник градоначелника за екологију и заштиту жвотне средине.
У циљу подизања свести и развијања еколошке културе свих категорија становништва, из фонда заштите животне средине издвојена су средства у висини од 500 хиљада динара за подршку најбољим пројектима из области заштите животне средине, које су поднели грађани са територије Града Чачка.
За подршку примарној селекцији отпада на територији Града Чачка планирано је три и по милиона динара. Ефикасност рада Регионалне санитарне депоније „Дубоко“ у Ужцу суштински зависи од врсте и квалитета отпада који се на њу одвози. Пројектовани век депоније је 20 година, али само уколико сви партнери, који су учествовали у њеној изградњи, поклоне пуну пажњу успостављању система примарне селекције отпада на својој територији. Како је навела Мирјана Ђоковић, Град Чачак је успоставио систем примарне селекције отпада на 65 одсто своје територије и намерава да током ове године тај проценат повећа, чиме ће бити умањена количина отпада која се одлаже на санитарну депонију „Дубоко“, што ће истовремено довести и до остваривања уштеде на одвожењу отпада.
Уласком Града у регионални систем управљања отпадом „Дубоко“, створени су услови за затварање несанитарне депоније „Прелићи““, што је и урађено 1. августа 2012. године. „Прелићи“ у овом тренутку представљају велики еколошки проблем Града Чачка, због неконтролисане емисије депонијског гаса који настаје у телу сметлишта, као и неконтролисаног одлива процедних вода.
– Град је израдио идејни пројекат санације, рекултивације и затварања несанитарне депоније „Прелићи“. Планирали смо средства за изградњу противпожарног пута. Обезбеђена су и средства за редовну контролу емисије депонијског гаса и обезбеђење биотрнова, све у циљу стварања неопходних услова за санацију и рекултивацију „Прелића“ – рекла је Ђоковић, додајући да је за стварање услова за санацију несанитарне депоније „Прелићи“ предви|ено два и по милиона динара.
Панорама за ВеснуЗа заштиту предела изузетних одлика Овчарско-кабларске клисуре опредељено је 1,5 милиона динара. Средства ће бити утрошена за набавку чистача водених површина и постављање платформи за приступ чистача воде.
За повећање зелених површина на територији Града опредељена су четири и по, а за замену азбестних водоводних цеви у Златиборској улици три и по милиона динара. Према речима Мирјане Ђоковић, замена азбестних цеви у Златиборској, представља само први корак у реализацији огромног посла, јер у Чачку постоји још17 улица са таквим цевима.
У сарадњи са овлашћеним институцијама, Град годинама спроводи мерења параметара квалитета животне средине на дефинисаним мерним местима. Овај програм контроле обухвата главне водотокове и градско подручје. За те намене у овој години је опредељено више од три милиона динара.
За учешће на Сајму екологије и енергетике у Београду опредељено је 400, а за заштиту споменика природе (Фикус, Гојковића липа, Стабла града Чачка…) 300 хиљада динара.
За израду стратешки важног документа – Програма заштите животне средине града Чачка, за период од 10 година, предвиђено је два и по милиона динара.