
БУЏЕТСКИ ФОНД ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ ГРАДА ЧАЧКА 42,7 МИЛИОНА ДИНАРА
март 25, 2017
ТРИВАН: КОНТРОЛИШЕМО ФИРМЕ КОЈЕ УПРАВЉАЈУ ОПАСНИМ ОТПАДОМ
март 14, 2018Рециклажно острво, као сабирно место за селективно одлагање различитих врста комуналног отпада, један од савремених начина руковања отпадом, представља корак напред у квалитету пружања услуга изношења и депоновања смећа.
Град Чачак и ЈКП „Комуналац“ имају у плану акцију постављања тзв „рециклажних острва“ на проблематичним локацијама у приградским насељима.
Прва могућа локација, идентификована као веома проблематична, је у Слатини, код слатинског гробља. Затим су током августа и септембра месеца у плану локације у Слатини, Прељини, Пријевору, Горњој Трепчи, Лозници…
На тачно дефинисаном и ограђеном простору поставља се неколико типова посуда за одлагање смећа, при чему је јасно назначено за коју врсту отпада је која посуда.
Рециклажна острва, као сабирна места имају вишеструку предност, како у одлагању и сортирању комуналног отпада, тако у процесу изношења и депоновања смећа.
У органиацији простора рециклажног острва, заступљене су неке категорије отпада сортиране по јасно обележеним посудама. У основи , отпад се дели на суву и мокру фракцију. У мокру фракцију спадају, остаци хране, воћа, поврћа, трава, цвеће, земља, лишће, пепео, физиолошки отпад….. Суву фракцију чине све врст пластичних производа и тетрапак амбалажа (ПЕТ амбалажа, фолије, кесе, бурад, џакови…), папир, картон, стиропор, метал (лименке, од алуминијума и гвожђа, разни метални делови) текстил и обућа. У суви отпад спада и стакло, и одлаже се на посебно место.
„Град Чачак препознаје проблем и потребу системског уређивања процеса савременог одлагања, депоновања и селекције комуналног и неких других врста отпада. У ужем градском језгру, су то подземни контејнери, у а на сеоском подручју рециклажна острва. На наведеним локацијама, али и неким другим, које су у плану у наредном периоду, поједини несавесни грађани су често без икакве контроле одлагали различите врсте отпада, па су се често стварале тзв “дивље депоније“.
„Постављање оваквих савремених објеката се може значајно олакшати вршење услуге у оквиру делатности нашег предузећа и спречити настанак тзв. „дивљих депонија“. Наше предузеће ће у сарадњи са ресорним помоћницима Градоначелника Мирјаном Ђоковић и Миланом Бојовићем и конкретним месним заједницама у кратком року приступити постављању рециклажних острва, што је у интересу и грађана и ЈКП „Комуналац“ Чачак“.
Пројектна документација је завршена, финасијска средства обезбеђена, регулисање имовинско – правних односа и потребних дозвола је при крају. Очекујемо пуну сарадњу грађана и месних заједница. Апелујемо да озбиљно узму у обзир наведене чињенице, јер само заједничким ангажовањем, одговорним понашањем, можемо наш град и селаодржавати чистим и тиме отворити пут ка здравијој животној средини“, рекао је Петар Домановић, в.д директорa ЈКП „Комуналац“ Чачак.
ЈКП „Комуналац“ Чачак